Thursday, 6 October , 2022
امروز : پنجشنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱ - 11 ربيع أول 1444
  پرینت تاریخ انتشار : 13 شهریور 1401 - 13:33 |

ورود زنان به ورزشگاه‌ها چگونه آزاد شد؟

در گزارش زیر به مرور تلاش‌های صورت گرفته برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها پرداختیم.
ورود زنان به ورزشگاه‌ها چگونه آزاد شد؟

به گزارش ندای برخوار؛ بعد از کش و قوس‌های فراوان سرانجام آنچه زنان فوتبال‌دوست ایرانی منتظرش بودند در تحقق یافت؛ اگرچه ورود زنان به ورزشگاه‌ها در سال‌های گذشته چند بار به صورت محدود انجام شد، اما هیچ وقت شکل جدی و مستمر به خود نگرفت.

حالا، اما با توجه به الزام‌های فیفا و تهدید‌هایی که طی روز‌های گذشته انجام شده بود، آرزوی زنان فوتبال‌دوست از بازی استقلال و مس کرمان محقق شد و در آینده با گستردگی بیشتر در ظرفیت جایگاه و البته سایر ورزشگاه‌های فوتبال ادامه پیدا کند.

اما انتظار چندین ساله زنان فوتبال‌دوست ایرانی چگونه به سر آمد؟ در این گزارش به تلاش‌های صورت گرفته پرداخته ایم:

فدراسیون جهانی فوتبال طی سال‌های گذشته یکی از دغدغه‌های اصلی خود را درباره فوتبال ایران به موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها اختصاص داد. حتی زمانی که جیانی اینفانتینو رییس فیفا در دولت قبل به ایران سفر کرد طی دیدار با حسن روحانی رییس جمهور سابق تنها یک خواسته از او داشت و آن هم به فراهم کردن شرایط برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها اختصاص داشت.

با توجه به الزام فیفا برای این منظور و جلوگیری از عواقب برگزاری مسابقات با حضور تنها تماشاگران مرد، در برخی مسابقات تیم ملی فوتبال و همچنین یک بازی استقلال و پرسپولیس ورود زنان به صورت محدود و با ظرفیت اندک در ورزشگاه آزادی محقق شد، اما این مساله شکل مستمر به خود نگرفت.

این موضوع، اما طی ماه‌های گذشته با فشار‌ها و تهدید‌های دوباره فیفا مواجه شد. اینفانتینو رییس فیفا در مراسم قرعه کشی جام جهانی در اواسط فروردین ماه مصاحبه‌ای انجام داد و به الزام حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها اشاره داشت. او حتی در حاشیه این مراسم جلسه‌ای با میرشاد ماجدی و سایر مقامات فدراسیون ایران داشت و دوباره از آن‌ها خواست برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها شرایط را مهیا کنند. در ماه‌های گذشته فیفا حتی چند بار نامه‌های درخواستی و حتی تهدید آمیز را به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرد که آخرین آن‌ها مربوط به حدود ۲۰ روز پیش است.

در نهایت کار به جایی رسید تا مدیران فدراسیون فوتبال طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته رایزنی‌های متعددی با برخی مراجع و نماینده‌های مجلس و سایر مقامات در دولت و ارگان‌های ذیربط داشته باشند و در این خصوص اقدام کنند.

وزیر کشور و وعده‌ای که محقق شد
موضوعی که باعث شد امیدواری‌ها طی چند روز گذشته درباره ورود زنان قوت بگیرد و به نتیجه برسد، صحبت‌های احمد وحیدی وزیر کشور در این خصوص بود. او چند روز قبل وقتی با پرسشی در این خصوص مواجه شد، گفت: «هر جایی که بتوانیم ورزشگاه را برای حضور زنان آماده کنیم، این موضوع مانعی ندارد، اما شرط آن این است که ورزشگاه‌ها آماده باشند. طبیعتا تا این آمادگی‌ها به وجود بیاید، زمان می‌برد. ورزشگاه‌هایی که مانند استادیوم آزادی آمادگی دارند، اگر مواردی پیش بیاید تا حدی که بتوانند این بحث را پوشش بدهند، منعی برای حضور زنان ندارند.»

حالا با مساعدت‌های وزیر کشور و شخص مخبر معاون اول رییس جمهور ورود زنان به ورزشگاه‌ها به مرحله اجرا رسیده است.

حضور زنان در ورزشگاه آزادی تمرین می‌شود
با توجه به اینکه در موارد قبلی نیز حضور زنان در ورزشگاه‌ها در آزادی تهران رخ داده، حالا نیز به صورت تمرینی این اتفاق در این ورزشگاه افتاد. برای شروع مساله ورود زنان، بازی استقلال و مس کرمان مورد نظر قرار گرفت و ۵۰۰ بلیت برای فروش در سایت بلیت فروشی عرضه شد.

ورزشگاه آزادی با توجه به داشتن ورودی‌های پرتعداد و البته امکان در اختیار گذاشتن پارکینگ ها، سرویس‌های بهداشتی و جایگاه‌های مجزا برای خانم‌ها از سوی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال انتخاب شده است.

به عبارت بهتر فعلا زنان فوتبال‌دوست اجازه ورود به ورزشگاه را در تهران و در آزادی دارند تا سایر ورزشگاه‌های پایتخت و البته شهرستان‌ها نیز با تجهیز خود پذیرای بانوان ایرانی باشند.

ورزشگاه‌های دیگر چه چیز‌هایی نیاز دارند؟
بدون تردید تجهیز امکانات استادیوم‌های دیگر کشور برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد. اولین بحث برای محقق شدن این امر در شهرستان‌ها اختصاص ورودی‌ها و پارکینگ مجزا به زنان تماشاگر است. همچنین باید جایگاهی دور از مردان در این ورزشگاه‌ها تعبیه شود که سرویس‌های بهداشتی و بوفه مجزا داشته باشد و موارد اخلاقی در آن‌ها رعایت شود.

از این رو هر ورزشگاهی بتواند تاییدیه سازمان لیگ و سایر مقامات هر استان را در بحث مجهز سازی ورزشگاه‌ها بگیرد، در آینده از زنان فوتبال‌دوست نیز پذیرایی خواهد کرد.

قدر این اتفاق تاریخی را می‌دانیم
بدون شک اقدامات فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و همچنین همکاری سایر نهاد‌ها و ارگان‌های غیرفوتبالی در موضوع ورود زنان به ورزشگاه قابل ستایش و ستودنی است. زنان ایرانی سال‌های سال منتظر چنین لحظه‌ای بودند و حالا که این شرایط برای آن‌ها مهیا شده باید قدر آن را بدانند. سایر تماشاگران نیز باید فرهنگ سازی انجام بدهند و با ایجاد فضای خوب خانوادگی شرایطی را ایجاد کنند تا همه از تماشای یک مسابقه فوتبال با حضور تماشاگران زن و مرد لذت ببرند و زمینه برای ورود زنان به سایر ورزشگاه‌ها نیز مهیا شود.

این اتفاق تاریخی در فوتبال ایران عواقب احتمالی عدم ورود زنان را از بین می‌برد و ارتباط فدراسیون جهانی با ایران را در فاصله کوتاه تا جام جهانی صمیمانه‌تر و بهتر خواهد کرد.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

10 + 6 =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.