Tuesday, 6 December , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۱ - 13 جماد أول 1444
  پرینت تاریخ انتشار : 17 آبان 1401 - 8:16 |
در گفت و گو با ندای برخوار مطرح شد؛

رجبی دوانی: عملکرد خواص در فتنه‌ها تاثیرگذار است/ سکوت خائنانه پس از آتش‌افروزی

رئیس بنیاد ایران‌شناسی گفت: برخی از خواص که در گذشته مسئولیت داشته اند با اعلامیه های غلط و خائنانه آتش‌افروز فتنه می‌شوند و وقتی که حقیقت قضیه روشن می‌شود، خائنانه سکوت می‌کنند و حاضر نیستند فتنه ای را که شعله ور کردند، خاموش کنند.
رجبی دوانی: عملکرد خواص در فتنه‌ها تاثیرگذار است/ سکوت خائنانه پس از آتش‌افروزی

محمدحسین رجبی دوانی در گفت و گو با خبرنگار ندای برخوار با بیان اینکه تاریخ اسلام از صدر تا کنون نشان داده است که هر وقت حق به حاکمیت رسیده، فتنه‌هایی در برابر آن رخ داده و می‌دهد، گفت: در زمان پیامبر اسلام(ص) وقتی دولت اسلام در مدینه شکل می‌گیرد، غیر از دشمنان بیرونی، دشمنان داخلی نیز پدیدار می‌شوند که باعث به وجود آمدن جریان نفاق شده و تا پایان حکومت پیامبر اسلام(ص) هم ادامه داشتند.

وی افزود: هنگامی هم که امیرالمومنین حضرت علی(ع) به خلافت می‌رسند، در حکومت آن حضرت هم فتنه‌های گوناگونی رخ می‌دهد.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی اظهار کرد: وقتی که انقلاب اسلامی هم به ثمر رسید، شاهد فتنه‌های گوناگونی از ابتدا تا کنون بوده‌ایم؛ از فتنه بنی‌صدر و منافقین تا فتنه سال‌های ۷۸ و ۸۸، مجاهدین خلق و… که مرتبا این انقلاب را در گیر کرده است. در دهه نود هم فتنه‌هایی از جمله فتنه بنزینی در سال ۱۳۹۸ و… رخ داده است.

در فتنه‌ها عملکرد خواص و نخبگان تاثیرگذار است

رجبی دوانی گفت: در فتنه‌ها عملکرد خواص و نخبگان جامعه در پیدایش یا مقابله با آن فتنه بسیار می‌تواند موثر و تعیین کننده باشد؛ در فتنه سال‌های ۷۸ و ۸۸ ما دیدم که برخی از خواص جامعه که بعضا خودشان در این نظام دارای مسئولیت بودند، نقش اپوزیسیون و دشمن را ایفا کردند و مردم را به انحراف کشاندند.

وی افزود: البته حقیقت این نظام پاک که خون‌های مطهری پای آن ریخته شده، توطئه‌های آنها را خنثی کرد و جالب این است که توده‌های مردم ما در آن فتنه‌ها فریب فتنه‌گران را نخوردند، درحالی که در صدر اسلام به خصوص زمان امیرالمومنین(ع) می‌بینیم که بسیاری از افراد جامعه فریب فتنه‌گران را می‌خورند و امام را تنها می‌گذارند اما به لطف الهی با بصیرتی که مردم ما داشته و دارند، فتنه‌گران رسوا شده و می‌شوند.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی با بیان اینکه خیلی از مردم به سبب فشارهای اقتصادی که دستاورد شوم دولت‌های گذشته است، از شرایط فعلی ناراضی هستند و در برخی موارد به دلیل عدم آگاهی کامل در آشوب‌ها و اغتشاشات با دشمن همراه می‌شوند، عنوان کرد: برخی از مردم ما که از بصیرت کافی برخوردار هستند، این مسائل را به پای اصل نظام نگذاشتند و به حساب سیاست‌های غلط و کارهای خلاف دولت‌مردان نوشتند اما عده‌ای که از این بصیرت برخوردار نیستند، تحت تاثیر این فتنه‌انگیزی‌ها قرار می‌گیرند.

سکوت خائنانه خواص پس از آشکار شدن حقیقت

رجبی دوانی تصریح کرد: در فتنه اخیر عیان بود که دشمن با طراحی یک نقشه قصد دارد با یک بهانه‌ای، ناراضیان را به میدان بیاورد و به عنوان جو غالب کشور در رسانه‌های فارسی زبان خود جلوه بدهد و به نحوی عنوان کند که نظام با خطر نابودی مواجه است که متاسفانه اینجا هم می‌بینیم مجددا برخی خواص که خود در دهه‌های گذشته در نظام مسئولیت داشته‌اند و خود از بانیان وضع موجود هستند، خودشان می‌شوند آتش‌بیار فتنه و با اعلامیه‌های غلط و خائنانه، این آتش را شعله‌ور می‌کنند و وقتی هم که حقیقت قضیه روشن می‌شود که بهانه‌ای برای زدن نظام بوده است، خائنانه سکوت می‌کنند و حاضر نیستند فتنه‌ای را که شعله‌ور کردند، خاموش کنند.

وی اظهار کرد: فضاحت و رذالت فتنه‌گران و اغتشاشگران جنایتکار در به شهادت رساندن مظلومانه شماری از نیروهای امنیتی و انتظامی و بسیجیان کشور و روش داعش‌گونه آنها باعث شد که همان مردم ناراضی هم که در ابتدا فریب خورده بودند، صف خودشان را اغتشاشگران و عاملان ایجاد اختلال در نظم و امنیت کشور جدا کنند.

با گذر اندکی از زمان فتنه‌گران رسوا می‌شوند

این پژوهشگر تاریخ اسلام با اشاره به سابقه تاریخی فتنه‌ها، بیان کرد: ممکن است در کوتاه مدت برخی افراد ناآگاه، سست ایمان و بی‌اعتقاد تحت تاثیر این فتنه‌ها قرار گرفته باشند، اما عظمت دین مبین اسلام به خصوص مذهب حقه شیعه اثنی‌عشری طوری بوده است که با گذر اندکی از زمان، این فتنه‌گران بودند که رسوا شدند و حقیقت دین و مذهب اهل بیت علیهم‌السلام خودش را نشان داده و باعث هدایت مردم شده است.

رجبی دوانی با بیان اینکه در این فتنه ضدیت با ارزش‌های دینی به وضوح دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: توهین به قرآن، حجاب و دیگر ارزش‌های دینی در این فتنه به کرات اتفاق می‌افتد اما به لطف خداوند هنوز چیزی از این فتنه نگذشته است، خود فتنه‌گران منفور کسانی شده‌اند که در آغاز، فریب آنها را خورده بودند و به میدان آمده بودند.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی در پایان گفت: کسانی که با این ارزش‌ها مقابله و به این ارزش‌ها جسارت می کنند، به سرعت باعث رسوایی خود و نفرت عمومی نسبت به آنها می‌شوند.

انتهای پیام/

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

1 × 5 =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.